Rośliny które wpływają na nasze samopoczucie

Rośliny są świetną ozdobą dla domu, jednak ich odpowiedni dobór może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Statystyki informują, że około 12% badanych osób było bardziej produktywnych w otoczeniu odpowiednich kwiatów.

Rośliny poprawiające samopoczucie można podzielić na:

  • Rośliny, które pochłaniają szkodliwe związki zawarte w powietrzu — w naszym otoczeniu może pojawiać się wiele szkodliwych dla człowieka związków chemicznych, które emitowane są przez przedmioty, po których nawet byśmy się tego nie spodziewali takie jak meble czy wykładziny. Niektóre rośliny mają właściwości neutralizujące owe związki. Naukowcy wiele razy potwierdzili, że czyste powietrze = dobre samopoczucie 🙂 

Do „roślin — filtrów” zaliczamy np. skrzydłokwiat, anturium, aloes, paproć, drzewko pomarańczowe.

  • Rośliny, które nawilżają powietrze — odpowiednia wilgotność powietrza zachowana na poziomie 30-65 proc. ma świetny wpływ na samopoczucie człowieka. Podlewane kwiaty oddają zgromadzoną wilgoć do otoczenia.

Do „roślin-nawilżaczy” zaliczamy np. szeflerę, paproć, skrzydłokwiat, dracenę, figowca, difenbachię.

  • Rośliny, których zapach poprawia samopoczucie  — wiele zapachów ma różnoraki wpływ na nasz  nastrój

Do roślinnych „ zapachów terapeutycznych” możemy zaliczyć np. zapach lawendy, jaśminu, który relaksuje, łagodzi (ale nie leczy!) symptomy depresji, pomaga w zasypianiu. Zapach drzewka pomarańczowego działa uspokajająco, poprawia koncentrację i pomaga w radzeniu sobie z lękiem. Zapach gardenii, dodaje optymizmu i dobrego nastawienia

Dobrym pomysłem na jesienne i zimowe wieczory jest używanie świec zapachowych z olejkami eterycznymi na bazie naturalnych wosków. Ocieplą one wnętrze i wpłyną pozytywnie na nastrój. 

  • Rośliny, które bezpośrednio wpływają na dobry nastrój —generalnie przebywanie w otoczeniu roślin, dbanie o nie wpływa na nas pozytywnie, poprawia humor i dostarcza energii.  

Do ”roślin- poprawiaczy nastroju” możemy szczególnie  zaliczyć np. zielistkę czubiastą, drzewka cytrusowe, czy ponownie paproć i bluszcz.  Stefanotis bukietowy, wykorzystany w pomieszczeniach z dużą ilością ludzi pozytywnie wpływa na nawiązanie współpracy.

  • Rośliny, które wpływają na samopoczucie swoim wyglądem — naukowcy udowodnili, że zieleń roślin uspokaja nerwy i koi zmęczone oczy. Dodatkowo wg. feng shui, liście bardziej spiczaste pobudzają nas do działania, a łagodniejsze i okrągłe — uspokajają.

Do roślin spiczastych zaliczamy np. sansewierię, agawę czy jukę, a do łagodnych np. bluszcz, fiołek czy begonię.

Jak widać, rośliny mają wiele ciekawych właściwości, dzięki czemu każdy może znaleźć taką, która odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom co do efektów. 

Warto jednak pamiętać, że wiele gatunków roślin jest toksyczna  dla ludzi i zwierząt. 

Żadnej z polecanych tutaj roślin nie należy spożywać, trzeba być ostrożnym w pielęgnacji by sok z liści nie dostał się do ust lub oczu. Należy również ustawić roślinki poza zasięgiem małych dzieci i wszelkich futrzastych, pierzastych domowników, ewentualnie przed zakupem upewnić się czy dany okaz nie stanowi dla nich zagrożenia. 

2 odpowiedzi do “Rośliny które wpływają na nasze samopoczucie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *