Jak wpływa na nas muzyka?

Badania udowodniły, że niezależnie od wykształcenia muzycznego, działa ona na nas tak samo. Nie trzeba więc być muzykiem, żeby doświadczać pozytywnych oddziaływań muzyki, ma ona na nas dobry wpływ, niezależnie czy jest smutna, czy wesoła. Przedstawię wam więc kilka przykładów świadczących o dobrodziejskim działaniu muzyki.

  1. Poprawia sen — udowodniono, że muzyka klasyczna poprawia sen i pomaga z bezsennością.
  2. Pomaga w socjalizowaniu się — czasami wizja przebywania w tłumie ludzi np. w sklepach przed świętami może wydawać się męcząca i nieprzyjemna, ale kiedy pomyślimy o staniu w tłumie na koncercie, to znacznie łatwiej i przyjemniej nam to przychodzi. Muzyka łączy ludzi — jest świetnym tematem rozmowy, czy poznawania się właśnie przez koncerty. Naukowcy udowodnili, że nawet wspólne śpiewanie z kibicami na meczu sprawia, że czujemy z ludźmi, których właściwie nie znamy jakąś więź, bliskość.
  3. Rozwija inteligencję tzw. werbalną — tutaj już nie sama muzyka, ale gra na instrumencie rozwija inteligencję. Osoby, które grają na jakichś instrumentach, łatwiej porozumiewają się z otoczeniem.
  4. Może łagodzić ból — wg. naukowców muzyka obniża ciśnienie tętnicze, wyzwala endorfiny i pomaga ustabilizować oddech i pracę serca. Jest to idealna mieszanka, żeby pomóc złagodzić ból.
  5. Zmienia to, jak widzimy innych ludzi — wystarczy kilka sekund wesołej piosenki, żeby wydawało się nam, że nasz rozmówca jest szczęśliwszy i na odwrót — wystarczy kilka sekund smutnej piosenki, żeby wydawało się, że jest smutny.
  6. Sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi — słuchanie muzyki, szczególnie takiej, którą najbardziej lubimy, uwalnia hormon w naszym mózgu — dopaminę, czyli hormon przyjemności, czy szczęścia. 
  7. Dodaje sił — jeśli słuchamy rytmicznej i szybkiej muzyki do biegania, to radzimy sobie lepiej niż gdybyśmy słuchali muzyki powolnej, czy nic nie słuchali. 
  8. Wspomaga i chroni przed depresją — naukowcy udowodnili, że muzyka klasyczna i medytacyjna podnosi nas na duchu.

Podsumowując, warto słuchać dużo muzyki czy grać na instrumentach, bo wyciągamy z tego mnóstwo pożytku. Pod artykułem zostawię link do mojej playlisty na Spotify z wesołymi piosenkami, żebyście mogli pozytywnie się nastroić na resztę dnia czy nocy. Słuchawki albo głośnik w ruch i miłego słuchania! 🎵🎻

2 odpowiedzi do “Jak wpływa na nas muzyka?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *