Jak radzić sobie z izolacją podczas pandemii?

Kiedy wreszcie skończył się pierwszy lockdown i świat na nowo stanął przed Wami otworem, w waszych głowach mogło się zapalić światełko nadziei, że będzie już tylko lepiej. Niech ten, kto tak nie myślał, pierwszy rzuci kamień. Teraz nadeszła jesień, promienie słońca coraz rzadziej oślepiają nasze twarze, a obostrzeń coraz więcej i więcej…

Znowu musisz wychodzić na zewnątrz w maseczce i odkażać ręce co 5 sekund “bo odruchowo czegoś dotknąłeś”. Zaczynasz powoli mieć już dość, bo w końcu ile można siedzieć w domu?! Z drugiej strony każde wyjście na dwór jest ryzykiem złapania wirusa, o którym słyszymy non stop od ponad pół roku. 

Dowiedziałeś się, że idziesz na kwarantannę dzień przed wyjazdem, na zasłużony urlop? A może przez wirusa została odwołana impreza Twojego życia? Snujesz się bez celu od ściany do ściany, bo już zapomniałeś jak wyglądają Twoi znajomi? 

Można powiedzieć, że jest to sytuacja beznadziejna – choć zupełnie nie mamy na nią wpływu, psuje nam całe życie. Ale ja wierzę, że z każdej, nawet najgorszej sytuacji jest jakieś wyjście! 🙂

Oto kilka rad co zrobić, żeby nie zwariować w tym trudnym czasie pandemii.

Krok 1 – Nie załamuj się!

Jest to najtrudniejszy ze wszystkich kroków, bo dużo łatwiej go napisać, niż rzeczywiście wprowadzić w życie. Nie trać czasu na rozmyślanie o pandemii i o tym co czego przez nią nie możesz robić, ale postaraj się znaleźć w tej sytuacji pozytywy. Jeżeli myśl wolności nie daje ci już spokoju, możesz wypisać sobie na kartce 10 rzeczy, które zrobisz gdy będziesz już mógł swobodnie wychodzić z domu.

Krok 2 – Utrzymuj kontakt ze znajomymi!

Pamiętaj, że ograniczenia dotyczące spotkań i wychodzenia z domu, nie wykluczają utrzymywania regularnego kontaktu z przyjaciółmi – nie mówię tu o wymienieniu trzech wiadomości na messengerze. Może umówicie się na Skype na kawę lub lampkę wina? A jeśli potrzebujesz dawki rozrywki zbierz grupę znajomych i zagrajcie w grę online (tu polecam Among Us czy nawet kurnik.pl). Wydaje się infantylne? Wbrew pozorom, te proste interakcje mogą zagwarantować świetną zabawę.

Jest jeszcze wiele innych sposobów na wspólne spędzanie czasu! Wspólny maraton filmowy online? Nawet jeśli nie wchodzi w grę Netflix Party, to zawsze można puścić sobie w tym samym czasie ten sam film i komentować na bieżąco przez video chat. A może, nie masz motywacji do sportu (bo jakoś nudno tak samemu ćwiczyć) i zrobicie sobie razem trening na zoomie? To tylko kilka propozycji, ale możliwości jest znacznie więcej.

Krok 3 – Znajdź nowe pasje!

Zaczynasz mieć wrażenie, że siedzenie w domu staje się monotonne. Wszystkie polecone ci książki już przeczytałeś. Wydaje ci się, że zaczyna brakować dobrych filmów i seriali do obejrzenia. Pandemia jest idealnym czasem, żeby spróbować czegoś zupełnie nowego. Co powiesz na nową aktywność? To oczywiście nie musi być nic wielkiego, może masz taką rzecz, której zawsze chciałeś spróbować, ale wykręcałeś się brakiem czasu – teraz ta wymówka nie zadziała. A jeśli nie, to możesz sukcesywnie próbować wszystkiego na co masz ochotę! Zamiast zamawiać jedzenie, spróbuj samemu ugotować coś ambitniejszego od jajecznicy z boczkiem. A może partia szachów online? Możliwości jest wiele, rozpoczynając od aktywności artystycznych, po przedmioty ścisłe i gry logiczne. Ty wybierasz! Może akurat znajdziesz coś, co spodoba Ci się na tyle, że stanie się twoim hobby na całe życie.

Krok 4 – Zaplanuj swój dzień!

Jeśli czujesz, że zbyt dużo czasu przepływa Ci przez palce i tracisz kontrolę swoim dniem, to koniecznie zacznij planować. Nie traktuj siedzenia w domu jako długiej przerwy od obowiązków. Wypisz sobie cele i rzeczy do zrobienia na dany dzień i je wypełniaj. Pamiętaj o tym, że po pracy zawsze należy Ci się zasłużony odpoczynek

Krok 5 – Nie zapominaj o samorozwoju!

Zamknięcie w domu nie oznacza, że to muszą być wakacje dla twojego mózgu! Jest ogrom niesamowitych wydarzeń i inicjatyw, na które w normalnych (nie pandemicznych czasach) nie byłbyś w stanie dotrzeć bo są np. po drugiej stronie Polski, lub w innym państwie, a teraz odbywają się online. Nie zmarnuj takiej okazji!

Gdzie szukać takich wydarzeń? Osobiście najbardziej polecam Facebook, bo tam naprawdę jest z czego wybierać – od kursów ze śpiewu jazzowego, przez wykłady muzealne, aż po lekcje z interpretacji prześwietleń kości. A co najważniejsze, wszystko odbywa się online i uczestnictwo w większości z tych ciekawych webinarów jest darmowe. 

Już kończąc chcę, żebyście pamiętali, że pandemia to nie koniec świata. I choć czasy się zmieniły na gorsze, to jednocześnie pojawiło się wiele nowych możliwości i otwarło dużo dróg, które pozwalają nam odkryć i zrobić coś czego nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji. Zostańcie w domach i trzymajcie się ciepło w tych trudnych czasach!

4 odpowiedzi do “Jak radzić sobie z izolacją podczas pandemii?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *