Kilka zasad przyjaźni z introwertykiem

Introwertycy to ludzie, którzy najlepiej czują się w swoim towarzystwie, nie potrzebują częstych spotkań z innymi, a największą wagę przywiązują do swoich przeżyć wewnętrznych.

 Zbierając dane do tego artykułu przeprowadziłam mały wywiad z moimi znajomymi, którzy określili przyjaźń ze mną  jako wymagającą, ale warta poświęceń. Dlatego abyście i wy mogli zbudować tak piękna relację z introwertykiem zebrałam dla Was kilka rad.

Ten artykuł jest swego rodzaju poradnikiem dla tych, którzy przyjaciela introwertyka już mają, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają taką relację.

  • Nie zapraszaj osób trzecich na przyjacielskie spotkania.

Wiem, że może to brzmieć jak jakiś średnio przyjemny zakaz i nakaz odizolowania się od całego świata na rzecz naszego introwertycznego znajomego, ale wcale tak nie jest.  Dla wielu introwertyków przebywanie w otoczeniu nieznanych im wcześniej osób, albo takich ludzi, których widują bardzo rzadko jest prawdziwym koszmarem. Gdy umawiają się na spotkanie z przyjaciółką w kawiarni to spodziewają się na miejscu spotkać jedynie te przyjaciółkę, nie są natomiast  przygotowani na integrację z innymi. Dlatego by uniknąć nieprzyjemnej ciszy i uszczerbków na zdrowiu psychicznym swojego przyjaciela, poinformuj go z wyprzedzeniem, że na spotkaniu będzie ktoś jeszcze.  

  • Nie zjawiaj się bez zapowiedzi.

Bardzo często moi znajomi stawiają mnie przed sytuacją, gdzie pojawili się oni w pobliżu mojego domu i postanawiają wpaść na kawę, wcześniej nie informując mnie, że mogą przyjść. To jeden z najgorszych momentów w życiu introwertyka. Ciało się spina, a przez umysł przelatuje tysiące myśli: ,,Czy mam porządek w mieszkaniu?”, ,,Jak ja wyglądam? Chyba powinnam się przebrać”, ,,Czego on chce? Może coś się stało?”, ,,Nie przygotowałam sobie tematów do rozmów”. Takie nieplanowane wizyty bardzo stresują introwertyków, którzy nie mogą się w pełni skupić na tym by tego gościa przyjąć w swoje progi. Dom to dla introwertyka bezpieczna ostoja, dlatego zanim pojawisz się u jego drzwi bez zapowiedzi, przemyśl to kilka razy.

  • Nie zatrzymuj siłą introwertyka na spotkaniach towarzyskich. 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Mamy 31 grudnia, godzina 23:50, w jednym z mieszkań trwa impreza sylwestrowa, gra głośna muzyka, wszyscy rozmawiają i świetnie się bawią. Każdy powoli przygotowuje się do powitania nowego roku. Gdy wybija północ impreza jeszcze bardziej zaczyna się rozkręcać. Około 30 min po północy do gospodarza pochodzi gość (introwertyk) i mówi, że będzie się zbierał. Dziwne, prawda? Niekoniecznie. Introwertycy idąc na spotkanie towarzyskie nastawiają się na to, że tego dnia spotkają mnóstwo ludzi. Wymaga to od nich dużych pokładów energii. Dlatego, gdy się ona “wyczerpie” czują oni silną potrzebę wrócić do swoich bezpiecznych czterech ścian. Nie zatrzymuj więc takiej osoby na siłę, tekstami w stylu “ Matko, Ty to się nie umiesz bawić”. Wcześniejsze wyjście z przyjęcia wcale nie musi oznaczać, że gość się źle bawił, po prostu potrzebuje on chwili dla siebie i swojego umysłu. 

  • Bądź gotowy na to, że introwertyk czasem cię zignoruje.

Moi znajomi, gdy zapytałam ich, co najbardziej przeszkadza im w przyjaźni ze mną, powiedzieli, że najgorszym aspektem takiej znajomości jest to, że często przez długie godziny nie mogą sie ze mna skontaktować. Nie odbieram telefonów, nie odpisuje na wiadomości. Czasami myślą, że umarłam. Oto czas wyprowadzić wszystkich z błędu. Nie, introwertycy nie umierają, albo nie są obrażeni, jeśli nie odbierają telefonów. Po prostu nie są gotowi na rozmowę. Telefon to wróg publiczny numer 1 wielu introwertyków. Rozmowa telefoniczna jest dla nich często przeszkodą nie do przeskoczenia. Dlatego nie wymagaj od introwertyka odpowiedzi na każdą wiadomość w przeciągu 2 minut, ani tego, że odbiorą każdy telefon. Daj im czas, a sami za niedługo się odezwą.

  • NAJWAŻNIEJSZE – zaakceptuj

Nie starajmy się wpływać na zachowanie introwertyka.  Nie zmuszajmy go do robienia czegoś, przez co poczuje się gorzej. Jeśli nie chce wyjść na jakąś imprezę – nie nalegajmy, jeśli nie odbierze telefonu – nie wydzwaniajmy i nie obrażajmy się na niego. Dajmy mu czas.

Oto klucz do wspaniałej przyjaźni z introwertykiem.

2 odpowiedzi do “Kilka zasad przyjaźni z introwertykiem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *