Rozwiązywanie konfilktów z rodzicami

W każdym domu zdarzają się sprzeczki. Konflikty są całkowicie naturalne i pokazują tylko,że różnimy się jako ludzie. W końcu od swoich rodziców odróżnia nas wiek, doświadczenie,poglądy — wiele różnych czynników, które mogą doprowadzić do konfliktu. Ważnymaspektem jest jednak ich mądre rozwiązywanie. W punktach przedstawię, co możemy zrobić, żeby skutecznie rozwiązywać konflikty z rodzicami.

  • Nie podnoś głosu i nie klnij — jeśli podniesiesz głos, lub będziesz używać agresywnie nacechowanych słów to i Ty, i Twoi rodzice będziecie bardziej zdenerwowani, pełni napięcia, co może prowadzić tylko do przeciągnięcia konfliktu. Jeśli w pewnym momencie zorientujesz się, że podnosisz głos, staraj się wziąć głęboki wdech, przeprosić za podniesienie głosu i wspomnieć o tym, że sytuacja jest dla Ciebie po prostu ważna. Kontynuuj kłótnię spokojnie. Jeśli będziesz mówić spokojnie, druga osoba będzie traktować to co starasz się przedstawić bardziej poważnie.

  • Skup się na zasadniczym problemie — nie wywlekaj na wierzch innych problemów. Trzymaj się głównego tematu. Jeśli skupisz się na problemie, od którego rozpoczęła się kłótnia, łatwiej będzie wam go rozwiązać. Inne kwestie zostaw na kiedy indziej.

  • Przerwij, jeśli sprawy wymykają się spod kontroli — jeśli czujesz, że dalsza dyskusja prowadzi donikąd, wymyka się spod kontroli, zaproponuj dokończenie jej na następny dzień, kiedy i Ty, i rodzice ochłoniecie, przemyślicie sobie sprawę. W tym przypadku przysłowie, że „z problemami lepiej się przespać” ma wielki sens — może po przespanej nocy i obudzeniu się znajdziecie jakieś nowe, świeże spojrzenie na sprawę i będzie łatwiej ją rozwiązać niż w silnych emocjach?

  • Wysłuchaj i mów — wysłuchaj dokładnie, co nie podoba się Twoim rodzicom i staraj się wczuć w ich sytuację, ale również przedstaw co nie podoba się Tobie. Jeśli będzie wiadomo, co dokładnie jest nie tak, łatwiej będzie Wam ustalić kompromis.

  • Wprowadzaj w życie — kiedy udało się Wam rozwiązać konflikt i ustalić pewien kompromis, przestrzegaj go! Mimo że konflikty są naturalne to rozwiązanie sprzeczki, a następnie popełnianie tych samych błędów, o które w niej chodziło, będzie generować kolejne kłótnie. Trzymaj się tego co ustaliliście, ewentualnie jeśli rozwiązanie jednak Ci nie odpowiada, spróbuj znów porozmawiać z rodzicami na spokojnie, ponownie stosując się do powyższych zasad.

  • Poproś o pomoc – jeśli nie jesteś w stanie zupełnie porozumieć się z rodzicami, często dochodzi do kłótni lub nawet poważnych awantur, a powyższe wskazówki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to poproś o pomoc. Poszukaj w swoim otoczeniu dorosłej osoby do której masz zaufanie, może to być ktoś z dalszej rodziny, psycholog/pedagog szkolny lub wychowawca czy inny nauczyciel. Nie pozostawaj sam z problemem.

Podsumowując, niezależnie jak niemożliwie mogłoby to zabrzmieć, zachowaj spokój i opanowanie. Nie dość, że łatwiej rozwiążesz problem, to jeszcze rodzice zobaczą, że masz doroślejsze podejście i jesteś w stanie odpowiedzialnie się zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *