Psycholog w każdej szkole

Dlaczego polska młodzież potrzebuje psychologa w każdej szkole?
Na chwile obecną jedynie połowa polskich uczniów ma dostęp do psychologa w swojej szkole. Jest to liczba zatrważająco niska, jako że każde dziecko i nastolatek może cierpieć z powodów psychologicznych a w przypadku braku psychologa w szkole osoby z problemem mogą nie wiedzieć do kogo się zwrócić o pomoc.

Polscy psychiatrzy szacują że depresja dotyka aż 2% dzieci i 8% nastolatków. Problemy emocjonalne ma aż jedna trzecia młodych Polaków. Od trzech dekad z roku na rok sytuacja zdrowia psychicznego polskiej młodzieży się nieustannie pogarsza.

Naukowcy są zgodni, że dojrzewanie ma decydujący wpływ na to, jakim człowiekiem ktoś się stanie w przyszłości. Psychiatra Antoni Kępiński uważa dojrzewanie się za najtrudniejszy okres w życiu, obok ciąży, połogu i starzenia się.

Ostatni raport „Świat zależności. Czynniki wpływające na jakość życia dzieci w krajach bogatych”, stworzony przez Centrum Badawcze UNICEF Innocenti Research Center pokazuje, że na 38 badanych krajów UE i OECD, Polska jest w ogonie państw z punktu widzenia dobrostanu dzieci. Zajmujemy 31 miejsce pod względem jakości życia dzieci. Na wyniki miały wpływ czynniki, takie jak: stabilność psychiczna, zdrowie fizyczne oraz kompetencje społeczne i edukacyjne.

W Polsce 9 procent dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, czyli ok. 630 tys., potrzebuje pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego.

Dane Komendy Głównej Policji mówią, że samobójstwo w Polsce jest drugą najpowszechniejszą przyczyną zgonu nastolatków. Polska jest jednym z wiodących krajów (niestety) pod względem samobójstw popełnianych przez młodzież.

W rozwiązaniu tego problemu może pomóc psycholog w KAŻDEJ szkole. Wraz z środowiskiem rodzinnym, dziecko spędza najwięcej czasu w szkole i zapewnienie tam psychologa da uczniom możliwość uzyskania pomocy bez konieczności umawiania się na spotkania z psychologiem poprzez rodziców (co może być wstydliwe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *