Dlaczego Polacy nie chodzą do psychologa tak często jak powinni?

Według badania przeprowadzonego przez ARC, rynek i opinia 15% badanych deklaruje, że korzysta z pomocy psychologicznej w różnej formie. W przyszłości odsetek ten zgodnie z deklaracjami respondentów ma wzrosnąć o 20%. Jest to liczba dysproporcjonalnie niska, jako że z danych GUS wynika, iż ponad 40% Polaków szuka informacji na temat zdrowia psychicznego. Niestety spora część osób poszukujących porad korzysta z nie zawsze wiarygodnych źródeł.


 Badania EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) wskazują, że 20-30% Polaków prędzej czy później cierpi z powodu długotrwałego obniżenia nastroju. Zaburzenia psychiczne najczęściej związane są z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol. Problem ten dotyczy około 3 milionów Polaków, z czego prawie jedną trzecią możemy określić jako uzależnionych. Co dziesiąty Polak cierpi na zaburzenia lękowe, np. fobie społeczne. U trzech na stu badanych rozpoznano depresję lub manię. Ze statystyk można wywnioskować, że z usług profesjonalisty nie korzysta każda osoba, która potrzebuje pomocy. Ten stan rzeczy ma kilka powodów.

  • Pomoc sporo kosztuje

Psychoterapia jest dostępna prywatnie oraz za pośrednictwem NFZ (poprzez który leczenie w większości przypadków nie jest opcją ze względu na niewydajność państwowej służby zdrowia). W wielu przypadkach terapia jest dostępna w terminie tak odległym, że chory pacjent jeszcze sporo się nacierpi, zanim otrzyma pomoc. Z kolei wizyty u prywatnego psychologa są czymś niezmiernie kosztownym, jako że 100 złotych to absolutne minimum za takie spotkanie. Nierozwiązane trudności psychiczne często wiążą się z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, rozwojem uzależnienia, wystąpieniem zaburzeń psychicznych, ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, nieprzyjemnymi stanami emocjonalnymi, trudnościami w znalezieniu i utrzymaniu pracy, wchodzeniem w krzywdzące związki interpersonalne czy też samookaleczeniami. To są realne koszty związane z problemami psychicznymi, brak leczenia nie jest darmowy, paradoksalnie on też kosztuje. Warto się zastanowić co tak naprawdę jest drogie i kosztowne.

  • Jeśli korzystasz z pomocy jesteś “wariatem”

Psychoterapia jest narzędziem, które umożliwia leczenie części zaburzeń psychicznych oraz jest wsparciem dla leczenia psychiatrycznego. Ponadto jest bardzo pomocna w czasie różnych trudności życiowych. Działania terapeutyczne nie muszą być przeprowadzane na jednym pacjencie. Z psychoterapii mogą korzystać rodziny, pary jak i małżeństwa. Pomoc psychologiczna jest pomocna w wielu obszarach i wykracza dalej, niż określają skojarzenia ludzi.

Podsumowując, nie powinniśmy się wstydzić korzystania z pomocy psychologicznej. Jak pokazują statystyki, znaczna część społeczeństwa nie korzysta z pomocy psychologa. Każdy ma gorsze momenty w życiu, kiedy nie jest w stanie rozwiązać swoich problemów samemu i potrzebuje pomocy. Nawet jeśli możemy zmienić swoje postrzeganie terapii, problemem poważniejszym są wygórowane koszty wizyty u prywatnego specjalisty oraz niewydolność publicznej służby zdrowia. Niestety są to rzeczy, których naprawienie nie może być osiągnięte w pojedynkę. 

2 odpowiedzi do “Dlaczego Polacy nie chodzą do psychologa tak często jak powinni?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *