Autyzm

Autyzm bardzo często uważany jest za chorobę. Warto więc nadmienić, że nią nie jest. Autyzm to spektrum, jest to zespół upośledzenia rozwoju. Nazwa pochodzi z greckiego słowa “autos”, czyli “sam”.

Autyzm rozpoznaje się zwykle w pierwszych trzech latach życia, czasami wcześniej. Małe dzieci z autyzmem nie rozwijają mowy i są bardzo grzeczne. Czasami wpatrują się w jeden punkt przez kilka godzin. Czasami dziwne zachowania dziecka dopiero pojawiają się z czasem. Dzieci z autyzmem unikają kontaktu z rówieśnikami oraz rodziną, ponieważ nie mają takiej potrzeby. Dzieci takie często przywiązują się do różnych przedmiotów i wpadają w panikę, kiedy są im one zabrane. Nie lubią one także zmian w ich codziennych czynnościach.

Na razie nie określono jednej wspólnej przyczyny występowania autyzmu. Najczęściej wymienia się różne czynniki genetyczne. Wpływ na to może także mieć wiek ojca dziecka z autyzmem – kiedy jest on powyżej 40 lat, szanse na autyzm u dziecka zwiększają się.

Autyzm jest diagnozowany przez pediatrę, psychologa i neurologa. Na dziecku przeprowadzane są testy różne psychologiczne.

Autyzm jest nieuleczalny i żyje się z nim do końca życia, lecz stosuje się terapię behawioralną, która umożliwia złagodzenie jego objawów. Nie zawsze jednak ona pomaga, a czasami nawet objawy się nasilają.

Uwaga: Stwierdzenie, że autyzm jest spowodowany przez szczepionki jest mitem i udowodniono naukowo, że nie istnieją korelacje między autyzmem i szczepieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *