MITY NA TEMAT OSÓB LGBT+ cz.1

Osoby homoseksualne, biseksualne, panseksualne (a także inne) stanowią od 5 do 10% społeczeństwa. Mimo ciągłej walki o akceptację i edukację na temat tej grupy społeczeństwa wciąż „bombardowani” jesteśmy mitami, które są dla nich szkodliwe. Są one często bezpodstawne lub oparte na wątpliwych badaniach i być może zdemaskowanie niektórych pozwoli komuś zaakceptować siebie, lub inne osoby z otoczenia.

Czytaj dalej MITY NA TEMAT OSÓB LGBT+ cz.1

Narcystyczne zaburzenie osobowości

Narcystyczne zaburzenie osobowości – jedno z kilku zaburzeń osobowości – Osoby cierpiące na to zaburzenie mają nadmuchane poczucie własnej wartości, mają wielka potrzeba atencji i admiracji ich osoby, mają dużo problemów w związku z utrzymaniem normalnej relacji, nie posiadają oni również empatii względem innych osób, albo jest ona bardzo limitowana. Jednak za maska wielkiej pewności siebie leży delikatna samoocena, która jest wrażliwa nawet na najmniejszą krytykę.

Czytaj dalej Narcystyczne zaburzenie osobowości

Schizofrenia

Schizofrenia to bardzo poważna choroba psychiczna, przez którą chorzy mogą postrzegać świat w nienormalny sposob np. przez halucynacje,urojenie,albo bardzo niezorganizowane myślenie, osoby chore wymagają dożywotniego leczenia które łagodzi symptomy zanim pojawią się poważniejsze komplikacje.

Czytaj dalej Schizofrenia

Osobowość zależna

Osobowość zależna jest opisywana jako potrzeba opieki innych nad tobą, choroba może spowodować skłonności do uległego zachowania, i przyczepiania się do danej osoby; bycia od niej zależna, strachu przed separacją od tej osoby, i trudności w dokonywaniu jakichkolwiek decyzji bez aprobacji od otoczenia. Choroba pojawia się równomiernie w mężczyznach i kobietach, najwcześniejsze objawy widać od wczesnej dorosłości aż do mniej więcej jej połowy.

Czytaj dalej Osobowość zależna

Autyzm

Autyzm bardzo często uważany jest za chorobę. Warto więc nadmienić, że nią nie jest. Autyzm to spektrum, jest to zespół upośledzenia rozwoju. Nazwa pochodzi z greckiego słowa “autos”, czyli “sam”.

Czytaj dalej Autyzm

Schizoidalne zaburzenie osobowości

Jest to rzadko występujące zaburzenie, które objawia się między innymi unikaniem jakichkolwiek działań społecznych i trudnościami z zawiązywaniem nowych znajomości. Osoby z tym zaburzeniem są często postrzegane jako osoby samotne lub ignorujące innych, mogą sprawiać wrażenie twardych i chłodnych, jednakże takie zachowanie jest spowodowane ich ograniczonym zakresem ekspresji emocjonalnej – nie znają innego sposobu na poradzenie sobie z problemami niż pozostanie niewzruszonym.

Czytaj dalej Schizoidalne zaburzenie osobowości

Czym jest OCD?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), zwane potocznie nerwicą natręctw, to choroba psychiczna, której głównym objawem jest częste wykonywanie tych samych czynności, albo też nieprzerwany napływ nieprzyjemnych, natarczywych myśli. Większość chorujących walczy z objawami, co jest dla nich czymś niezwykle trudnym.

Czytaj dalej Czym jest OCD?

Co jest nie tak z Polską psychiatrią?

Tydzień temu pisaliśmy o dramatycznym stanie polskiej psychiatrii dziecięcej. Niestety w opłakanym stanie nie jest jedynie ta instytucja.

Według raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej), w Polsce może być 6 – 7,5 mln osób z zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej zmagają się oni z zaburzeniami lękowymi, uzależnieniami i zaburzeniami depresyjnymi.

Czytaj dalej Co jest nie tak z Polską psychiatrią?