Osobowość zależna

Osobowość zależna jest opisywana jako potrzeba opieki innych nad tobą, choroba może spowodować skłonności do uległego zachowania, i przyczepiania się do danej osoby; bycia od niej zależna, strachu przed separacją od tej osoby, i trudności w dokonywaniu jakichkolwiek decyzji bez aprobacji od otoczenia. Choroba pojawia się równomiernie w mężczyznach i kobietach, najwcześniejsze objawy widać od wczesnej dorosłości aż do mniej więcej jej połowy.

Czytaj dalej Osobowość zależna

Autyzm

Autyzm bardzo często uważany jest za chorobę. Warto więc nadmienić, że nią nie jest. Autyzm to spektrum, jest to zespół upośledzenia rozwoju. Nazwa pochodzi z greckiego słowa “autos”, czyli “sam”.

Czytaj dalej Autyzm

Schizoidalne zaburzenie osobowości

Jest to rzadko występujące zaburzenie, które objawia się między innymi unikaniem jakichkolwiek działań społecznych i trudnościami z zawiązywaniem nowych znajomości. Osoby z tym zaburzeniem są często postrzegane jako osoby samotne lub ignorujące innych, mogą sprawiać wrażenie twardych i chłodnych, jednakże takie zachowanie jest spowodowane ich ograniczonym zakresem ekspresji emocjonalnej – nie znają innego sposobu na poradzenie sobie z problemami niż pozostanie niewzruszonym.

Czytaj dalej Schizoidalne zaburzenie osobowości

Czym jest OCD?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), zwane potocznie nerwicą natręctw, to choroba psychiczna, której głównym objawem jest częste wykonywanie tych samych czynności, albo też nieprzerwany napływ nieprzyjemnych, natarczywych myśli. Większość chorujących walczy z objawami, co jest dla nich czymś niezwykle trudnym.

Czytaj dalej Czym jest OCD?

Co jest nie tak z Polską psychiatrią?

Tydzień temu pisaliśmy o dramatycznym stanie polskiej psychiatrii dziecięcej. Niestety w opłakanym stanie nie jest jedynie ta instytucja.

Według raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej), w Polsce może być 6 – 7,5 mln osób z zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej zmagają się oni z zaburzeniami lękowymi, uzależnieniami i zaburzeniami depresyjnymi.

Czytaj dalej Co jest nie tak z Polską psychiatrią?

Problemy Polskiej psychiatrii dziecięcej

Psychiatria dziecięca jest kluczowa w każdym kraju. Według kontrolerów, w Polsce wsparcia psychiatrycznego potrzebuje prawie jedna dziesiąta dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. To w sumie 630 tysięcy osób. Niestety, statystyki jasno wskazują, że system psychiatrii dziecięcej w naszej kraju nie daje rady w efektywnym pełnieniu swojej funkcji. Jak źle jest oraz jakie są powody opłakanego stanu tejże instytucji?

Czytaj dalej Problemy Polskiej psychiatrii dziecięcej

Dlaczego Polacy nie chodzą do psychologa tak często jak powinni?

Według badania przeprowadzonego przez ARC, rynek i opinia 15% badanych deklaruje, że korzysta z pomocy psychologicznej w różnej formie. W przyszłości odsetek ten zgodnie z deklaracjami respondentów ma wzrosnąć o 20%. Jest to liczba dysproporcjonalnie niska, jako że z danych GUS wynika, iż ponad 40% Polaków szuka informacji na temat zdrowia psychicznego. Niestety spora część osób poszukujących porad korzysta z nie zawsze wiarygodnych źródeł.

Czytaj dalej Dlaczego Polacy nie chodzą do psychologa tak często jak powinni?

Psycholog w każdej szkole

Dlaczego polska młodzież potrzebuje psychologa w każdej szkole?
Na chwile obecną jedynie połowa polskich uczniów ma dostęp do psychologa w swojej szkole. Jest to liczba zatrważająco niska, jako że każde dziecko i nastolatek może cierpieć z powodów psychologicznych a w przypadku braku psychologa w szkole osoby z problemem mogą nie wiedzieć do kogo się zwrócić o pomoc.

Czytaj dalej Psycholog w każdej szkole

Rozwiązywanie konfilktów z rodzicami

W każdym domu zdarzają się sprzeczki. Konflikty są całkowicie naturalne i pokazują tylko,że różnimy się jako ludzie. W końcu od swoich rodziców odróżnia nas wiek, doświadczenie,poglądy — wiele różnych czynników, które mogą doprowadzić do konfliktu. Ważnymaspektem jest jednak ich mądre rozwiązywanie. W punktach przedstawię, co możemy zrobić, żeby skutecznie rozwiązywać konflikty z rodzicami.

Czytaj dalej Rozwiązywanie konfilktów z rodzicami