Schizofrenia

Schizofrenia to bardzo poważna choroba psychiczna, przez którą chorzy mogą postrzegać świat w nienormalny sposob np. przez halucynacje,urojenie,albo bardzo niezorganizowane myślenie, osoby chore wymagają dożywotniego leczenia które łagodzi symptomy zanim pojawią się poważniejsze komplikacje.

Symptomy

Schizofrenia zawiera całe spektrum problemów z procesami poznawczymi, zachowaniem i emocjami. Oznaki i symptomy mogą się różnić jednak do najbardziej częsty zalicza się:

  • Urojenia – Są to fałszywe przeświadczenia nie oparte na rzeczywistości. Może wydawać ci się wydawać że np. jesteś w śpiączce a rzeczywistość to jest tylko sen, mozesz uwazac ze rosyjscy szpiedzy ciebie obserwują, oczywiscie sa tez bardziej przyziemne wariacje, mozesz uwazac ze masz wyjątkową zdolność chociaż nie jest ona niczym wyjątkowym, albo że jesteś sławny.
  • Halucynacje – Widzenie oraz słusznie dźwięków oraz obrazow ktore są tylko wymysłem chorego, jednak dla niego są one nierozróżnialne na pierwszy rzut oka od rzeczywistości.
  • Dezorganizacja myślenia(mowy) – Chorzy często mówiąc bardzo skaczą w tematach, odpowiedzi na pytania mogą być całkowicie nie związane z pierwotnym pytaniem, uniemożliwia to skuteczna komunikacja i przeszkadza w codziennym życiu.
  • Negatywne symptomy – Odnoszą się do zachowań które redukuj albo ktorych brakuje aby osoba chora funkcjonowala normalnie.Na przyklad osoba moze ignorowac higiene osobista, nie utrzymywac kontaktu wzrokowego, nie zmieniając wyrazu twarzy, oraz osoba może stracić zainteresowanie w codziennych aktywnościach,albo miec mala umiejętność do odczuwania przyjemności.

Symptomy moga roznic sie intensywnością i typem na przestrzeni czasu, z okresami gorszymi i lepszymi. Niektóre symptomy mogą być obecne zawsze. 

Kiedy pójść do lekarza?

Osoby chore często nie wiedza, ze sa chore może wydawać im się że są opentane, wtedy odpowiedzialnosc aby zapewnic im opieke medyczna spada na rodzine i przyjaciół.

Myśli samobójcze i skłonności samobójcze

Myśli i skłonności samobójcze, są częste wśród osób ze schizofrenia. Jest to bardzo bardzo rzadkie aby osoby chore zraniły kogokolwiek poza sobą.

Prewencja

Nie ma pewnego sposobu aby uniknąć schizofrenii, ale jesli jest sie chorym to trzymanie się planu leczenia może zapobiec recydywie, albo pogorszeniu się symptomów.Naukowcy mają nadzieję, że nauka o czynnikach ryzyka dla schizofrenii może pomóc we wcześniejszych diagnozach i leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *