MITY NA TEMAT OSÓB LGBT+ cz.1

Osoby homoseksualne, biseksualne, panseksualne (a także inne) stanowią od 5 do 10% społeczeństwa. Mimo ciągłej walki o akceptację i edukację na temat tej grupy społeczeństwa wciąż „bombardowani” jesteśmy mitami, które są dla nich szkodliwe. Są one często bezpodstawne lub oparte na wątpliwych badaniach i być może zdemaskowanie niektórych pozwoli komuś zaakceptować siebie, lub inne osoby z otoczenia.

 1. Homoseksualność to choroba — jest to prawdopodobnie najczęściej rozpowszechniany mit. W 1973 roku homoseksualność została usunięta z listy chorób psychicznych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, pozostawiając jako zaburzenie jedynie niepewność czy konflikt wewnętrzny związany ze swoją orientacją seksualną. Zaraz po tym historycznym wydarzeniu, w ślad za ATP poszły również inne organizacje związane z psychiatrią, takie jak np. Światowa Organizacja Zdrowia w 1990 roku.
  Choroby psychiczne to takie zaburzenia, które powodują cierpienie lub problemy w codziennym funkcjonowaniu. Homoseksualność jednak nie sprawia takich problemów. To brak akceptacji ze strony części społeczeństwa, czy wszelkie inne czynniki mogą powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu jako członek społeczeństwa.
 2. Homoseksualność można leczyć — argumentem przeciwko temu mitowi jest sam fakt, że nie jest to choroba, natomiast jest ich znacznie więcej. 
  Najpopularniejszym sposobem „leczenia” jest terapia konwersyjna. Ma ona oczywiście na celu konwersję seksualności z nieheteronormatywnej na heteroseksualną. Większość organizacji naukowych jest zgodna co do jej nieefektywności i przede wszystkim braku jakiejkolwiek podstawy naukowej. Dodatkowo terapia konwersyjna uznawana jest za nieetyczną, ponieważ poniża godność pacjenta, oraz powoduje problemy w kontaktach z otoczeniem. Czasami też niektóre z metod, z których korzystają „terapeuci konwersyjni”, mogą być niebezpieczne dla osób, które ich doświadczają.
  Jeśli jesteś osobą LGBT+ to do psychologa czy seksuologa itd. wybieraj się tylko, kiedy odczuwasz niepewność związaną ze swoją tożsamością płciową, w żadnym wypadku nie po to, żeby ją zmienić.
 1. Homoseksualiści mają większe skłonności do pedofilii — naukowcy wskazują, że w tym miejscu ważny jest podział na zainteresowanie wobec dorosłych i dzieci, a nie do kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że pedofile czują pociąg nie do płci, a do wieku. Wynika to z braku odpowiedniego rozwinięcia swojej orientacji seksualnej wobec dorosłych.
 2. Homoseksualność się wybiera — badania w tym obszarze prężnie się rozwijają, jednak wyniki nie odpowiadają na wszystkie nasze pytania. Większość naukowców jest jednak zgodna, że orientacja seksualna jest częściowo uwarunkowana genetycznie i ma podłoże biologiczne. Jedno z badań porównało bliźnięta jednojajowe z dwujajowymi, wykazując, że prawdopodobieństwo posiadania tej samej orientacji seksualnej jest wyższe u tych pierwszych. 
 3. Homoseksualność jest nienaturalna — homoseksualność występuje w przyrodzie nie tylko u człowieka, ale także wśród zwierząt, którymi sami jesteśmy. Wiele osób przeciwnych LGBT+ mówi, że to porównanie nam ujmuje i nie powinno być używane w tym kontekście. Natomiast coraz popularniejsze pojawia się postrzeganie wielu zachowań zwierząt jako równych człowiekowi, takich jak zdolność do adaptacji. 

Podsumowując, jeśli jesteś osobą LGBT+, akceptuj swoją orientację! Nie ma w niej nic złego, nienaturalnego czy dewiacyjnego. Akceptacja siebie, a w tym przypadku przede wszystkim swojej orientacji (która jest dużą częścią naszej osobowości), jest kluczem do szczęśliwszego życia. W następnej części pojawią się mity na temat osób transpłciowych.

I pamiętajcie, jako ekipa WellNest jesteśmy z wami i wspieramy was! 🏳️‍🌈 

5 odpowiedzi do “MITY NA TEMAT OSÓB LGBT+ cz.1”

 1. Bardzo ważnym jest, żeby mówić o tym głośno i uświadamiać, uświadamiać i uświadamiać, rozwiewać wątpliwości, jeśli ktoś takie ma, odpowiadać na pytania, które rodzą się u osób, które nic nie wiedzą na w/w temat, uczyć akceptacji nasze dzieci, już od najmłodszych lat, uczyć, że jeśli jest coś w życiu niezrozumiałego lub innego nie znaczy, ze gorszego. Szacunek do drugiego człowieka to klucz – szanować, nie oceniać ! ściskam mama chłopca biseksualnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *